Konferans Salonu Ses Yalıtımı

Konferans salonlarında akustik neden önemlidir ?

Konferans salonlarında konferans koltuğu haricinde en önemli unsur ses akustiğidir. İyi bir akustik mimariye sahip konferans salonu çok iyi performans sergiler. Konferans salonu akustik kaplama işi konferans salonu yapım işinin maliyetli bir koludur. Konferans salonu yapımı için standart bir akustik kaplama uygulaması doğru değildir. Bunun yerine salona özel yapılan projede akustik simülasyonlarada yer verilmelidir. Akustik simulasyon sonucunda konferans salonunuz için hangi akustik uygulamaların yapılacağı belirlenebilir.

Konferans salonu ses yalıtımı ses mühendislerimizin belirlemiş olduğu taslaklara göre yapılmalıdır. Uygulamaların hazırlanması için yapılan gerekli çizimler için bilgisayar destekli çizimler yapılabilir ve 3 boyutlu modellemeler oluşturulabilir.

Konferans salonu akustik ses yalıtımını sağlamak için yapılan akustik duvar kaplama uygulamaları sesin salon içerisinde yankı yapmamasını, salonda oluşan gürültünün salon dışına çıkmasını, salon dışında oluşan seslerin salon içerisinden duyulmaması için yapılır. Konferans salonu akustik duvar yapımı genellikle belli bir ses izolasyon malzemesi üzerine akustik ahşap ve kumaş kaplı paneller ile yapılır. Ses frekansına uygun uygulama modeli oluşturulacağından şu ürün konferans salonu ses yalıtımı için kullanılır diyememekteyiz. Salonun fiziki yapısı, salon için ayrılan bütçe ve müşteri istek ve beklentilerine göre şekillendirilen konferans salonu akustik duvar yapımı temel anlamda her konferans salonu için gereklidir.


Konferans Salonu Tasarım İlkeleri
Konferans Salonu Tasarım

Konferans salonu ses yalıtımında kullanılan malzemeler yankı kesmede son derece etkili olup, yüksek yoğunluğa sahip malzemelerdir. Konferans salonu ses yalıtımın da kullanılan malzemelerden bazıları; akustik süngerler, ses yalıtım süngerleri, akustik melamin süngerler, kauçuk tabanlı akustik halı, kadife kumaşlı tekno touch süngerler ve akustik kumaş paneller gibi ürünlerdir.