Katlar Arası Ses Yalıtımı

Üst Kata Giden ve Üst Kattan Gelen Sesler Nasıl Engellenir ?

Katlar Arası Ses Yalıtımı

Katlar arası ses yalıtımı ayak seslerini durdurmak için ses yalıtımlı zeminler, taşınan mobilyalar çarpma gürültüsünü durduracak çözümlere ihtiyaç duyulduğu için yapılır. Bu sayede komşularınızın tv sesini veya konuşma sesini durdurabilirsiniz. Yeni inşa ve dönüşüm projeleri için zeminleri ayırma yöntemleri konusunda yardım ve tavsiye alabilirsiniz.

İnşaat halinde ve yapımı bitmiş binalarda katlar arası ses yalıtımı yapılmaktadır. Gerekli malzemeleri de firmamızdan temin edebilirsiniz.

Kat aralarından geçen seslerde sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Yani hava kaynaklı mı yoksa darbeden kaynaklı sesler mi ? Eğer sorun televizyon veya konuşma sesi ise bu hava kaynaklı gürültü problemidir. Bir ses doğrudan bir kaynaktan alıcıya aktarıldığında gerçekleşir. Darbe gürültüsü, bir yapı üzerinden çarpma noktasından iletilen ve titreşen bir yüzeyden yayılan ses olarak deneyimlenen yapısal titreşimdir. Darbe sesleri, ayaklar, yere düşen eşyaları veya çalışan çocuklardır.


İki Daire Arası Ses Yalıtımı
Ses Geçirmeyen Tavan

Laminat parke veya mühendislik zemin döşemesi gibi sağlam zemin kaplamalarınız varsa, çarpma etkisi hissedersiniz ve havadaki ses, halı kaplı bir zeminden daha yüksek olabilir. Bu tip zemin kaplaması ile zeminler arasında daha yüksek ses yalıtımı için kauçuk tabanlı halı tercih edilebilir. Bunun haricinde zeminde yükseltme yapıp iskelet aralarında ses kesici süngerpan, üzerinde ağır epdm ses bariyeri ve mantarlı kauçuk levha kullanarak titreşimi ve gürültüyü önleyebilirsiniz.