Yüzer Döşeme

Yüzer Şap Döşeme

Yüzer döşeme binaların doğal zemine oturan döşemelerinde, iki kat arası döşemelerde, her türlü titreşim kaynağı kaidesinin altında ısı, ses ve titreşim yalıtımı amacıyla yapılan uygulamalardır. Yüzer döşemeler yük taşıyıcı döşeme üzerine konulan esnek ve yüksek dayanımlı yalıtım levhası ve üzerine uygulanan son kat koruyucu tabakadan oluşur. Yüzer döşeme, ses yalıtımının özellikle önemli olduğu odalar için en iyi seçenektir. Dışarıdan gelen tüm ses titreşimleri, duvarlar ve temeller gibi yapısal unsurları alır. Yüzer döşeme bu yapısal elemanlarla sağlam bir şekilde bağlanmadığından, bu titreşimler kendisine iletilmez.

yüzer döşeme malzemeleri

Yüzer Döşeme Özellikleri:

  • Ses ve ısı yalıtımı açısından sıklıkla uyguladığımız bir sistemdir.
  • Betonarme döşemenin üzerine tesviye (düzeltme) şapı uygulandıktan sonra akustik rapor veya projede hesaplanan yalıtım kalınlığına göre yüzer döşeme levhası (taş yünü veya cam yünü levhalar) uygulanır. Bu levhalar serbest şekilde döşenir.
  • Daha sonra taş yünü levhalardan şeritler kesilir. Bu şeritlerin kalınlığı, döşemenin üzerine gelecek kaplamaların kalınlığına göre belirlenir.
  • Döşemede meydana gelecek darbe ve titreşimin duvarlar aracılığıyla komşu mekanlara geçmesini önlemek amacıyla, kesilen şeritler tüm döşeme etrafına yerleştirilir.
  • Taş yünü levhaların üzerine su yalıtımı uygulanır.
akustik yüzer döşeme
yüzer döşeme nedir

Yüzer Döşeme Kullanım Alanları:

  • - İki kat betonu arasında şap altında,
  • - Açık geçit üzeri döşemelerde,
  • - Titreşim kaynağı kaideleri altında
  • - Binaların zemin döşemelerinde kullanılır.
yüzer döşeme levhası
yüzer kaide
yüzer kaide malzemeleri
yüzer kaide taşyünü uygulaması

Yüzer Döşeme Uygulama:

Uygulanacak zemin rutubete karşı yalıtımlı hale getirildikten sonra levhalar serbest olarak döşenir. Şap döküldükten sonra istenilen döşeme kaplaması ile uygulama tamamlanır.

Yüzer Döşeme Avantajları:

Darbe doğuşumlu ses yalıtımında yüksek performans sağlar.

Sesi absorbe ederek ara katlarda hava doğuşumlu ses transferini minimum seviyede tutar.

Düşük ısı iletim katsayısı değeri ile yüksek termal koruma sağlar.

Döşeme üzerinde olası hafif yüzey bozukluklarına mükemmel adapte olur. Levha şekilleri bozulmadan, esnek yüzey adaptasyonu gerçekleştirirler.

Döşeme yapısında ısı ve ses köprülerinin oluşumuna imkan tanımaz. Levha köşelerinin mükemmel entegrasyonu sayesinde levhalar arası boşluk oluşma olasılığı engeller.


Yüzer Döşeme M2 Fiyatları Gerekli ses ve titreşim ölçümleri dikkate alınarak kullanılması karar kılınan malzemelere ve alanın ölçülerine göre değişiklik gösterebilir.