Tavan Ses Yalıtımı

Katlar Arası Ses Geçişleri Nasıl Engellenir ?

Tavan ses yalıtımı neden yapılır ?

Tavan ses yalıtımı ev, konut, bina veya işyerinizde bulunduğunuz ortamdan üst kata giden sesleri engellemek ve akustik uygulama yapıldığı takdirde mekan içi akustiği arttırmak için yapılan uygulamalardır. Bu uygulamanın yapım aşamasında farklı ses yalıtım malzemeleri tercih edilir. Öncelik olarak ses kesimi sağlayacak izolasyon malzemeleri kullanılır ve ardından istenirse akustik malzemelerle destek verilir. Peki nedir bu malzemeler ? Bu ses yalıtım malzemelerinin başında akustik panel ve akustik sünger bulunmaktadır. Farklı ortamlar için uyumlu olan bu malzemelerimiz yüksek ses yutum kalitesine sahiptir.

Katlar arası ses yalıtımı uygulamalarımızda kullanmış olduğumuz malzemeler kalite belgeli uzun ömürlü kullanım sağlayan ürünlerdir. Gerekli testlerden geçirilerek hizmete sunulmaktadır.

Ses geçirmez tavan elde etmek istiyorsanız kullanacağınız ses yalıtım malzemeleri süngerpan ve epdm ses bariyeridir. Ama malzeme en yoğun ve kalın olacak şekilde hiç boşluk kalmayacak şekilde uygulanır. İnşaat akustiği uygulamamıza başlamadan önce yapıştırma yapılacak yerin kuru ve temiz olmasına özen gösteriniz. İlk adım olarak süngerpanı sıvı solid bazlı sünger yapıştırıcısı ile yapıştırdıktan sonra hava boşluğu izolasyonda önemli olduğu için çelik veya karkas profille boşluk bırakılır. Profillerin üzerine kauçuktan elde edilen ses yalıtım bandını uyguluyoruz. Ardından alçıpan kaplama yapıp epdm ses bariyeri uyguladıktan sonra finish malzeme olarak tekrar alçıpan kaplama yapıyoruz.


Ses Yalıtımı
Ses İzolasyonu

Bu şekilde sizden üst kata giden sesleri engelliyoruz. Tabi bu yöntem her tavan için aynı değildir. Genellikle konutlarda yaşanan sıkıntılarda bu uygulama tercih edilir. Cafe, ofis, sinema salonu vb akustik alanlarda ses kesici malzeme uygulandıktan sonra akustik sünger veya panel kaplama yapılarak hacim akustiği arttırılmaktadır. Tavan ses yalıtımı gerçekleştirilmeyen alanlar da yoğun bir gürültü oluşacak ve oluşan bu gürültü de ortamda ki kişilerin sağlıklarını olumsuz yönde etkileyecektir. Gürültü denetimini sağlayamış olacağımızdan dolayı ortamlarınız da sağlıklı ve huzurlu bireyler,temiz bir çevre oluşacaktır.