Ses Kayıt Odası Ses Yalıtımı

Ses Kayıt Odası Ses Yalıtımı Neden Yapılmalı ?

Ses kayıt odası ses yalıtımı müzik kaliteniz ve performansınız için oldukça önemlidir. Seslerin daha kaliteli ve düzgün çıkması gerekli olduğundan,içeri ve dışarıya giden seslerin kontrol altına alınması için ses yalıtımı yapmak gerekir. Ortamda oluşan istenmeyen sesleri yalıtılarak kişileri gürültünün zararlı etkilerinden koruyup bununla birlikte ses kalitesini arttırmaktayız.
Ses kayıt odalarında ses yalıtımı yapılmak istenirken yapılan en büyük hatalardan biri de, kayıt yapmak isteyen kişilerin ortamı keşfetmek ve sorunları görmek için bir ses yalıtım uzmanı ile beraber keşif yapmamasıdır. Belki kişi yapısal olarak bir kaç sorunu gözlemleyebilir ve çözümler üretebilir fakat ortamda yüksek düzeyde bir ses kalitesi elde etmek için mutlaka akustik yalıtım uzmanına danışılmalıdır. Böylelikle ses karmaşasına yol açan sorunlar ortadan kaldırılabilir ve nitelikli uygulamalar elde edilebilir.

Ses kayıt odası ses yalıtımı uygulamalarında yankı,eko,gürültü gibi etkenlerden kurtulmak için kullanmakta olduğumuz malzemeler arasında akustik sünger ve akustik kumaş panel kaplama malzemeleri bulunmaktadır. Dublaj, çeviri odalarıda bu uygulamayla eş değerdir. Kayıt vokal kabini ile birlikte sessiz oda içerisinde sağlıklı bir ses kaydı gerçekleştirmiş olursunuz.

Akustik Sünger Ses Yalıtımı
Stüdyo Odası Akustik Ses Yalıtım Malzemeleri

Ses kayıt odası ses yalıtımında ses geçişini engellemek içinde çeşitli uygulamalarımız bulunmaktadır. Ses kayıt odası ses yalıtımında kullanmış olduğumuz malzemelerimiz kalite belgeli ve ISO sertifikalıdır. Peki bunlar nedir ? Akustik kabin yapılarak bir oda içerisinde ayrı bir oda oluşturabilirsiniz. bunun için ilk önce istenilen boyutta hazırlanmış olan kabin içerisinde ses geçirmez izolasyon malzemeleri kullanılır(süngerpan, epdm ses yalıtım bariyeri, bariyerli sünger). Daha sonrasında istenilen model ve renkte akustik sünger ve panel kaplaması yapılır. Köşe kısımlarda enstrüman odalarında daha çok olmak üzere basstrap ve bass küpü kullanılır. Camlı kabin istenirse ses yalıtımlı akustik cam takılır. Yapmış olduğumuz ses kayıt odası ses yalıtım uygulamaları ile dilediğiniz zamanlarda ailenizi ve çevrenizi rahatsız etme endişesine kapılmadan en yüksek kalite de ses kayıtları yapabilirsiniz.

Ses kayıt odaları genellikle üç odadan ibarettir. Oda akustiği ilkelerimize ve mühendislerimizin belirlemiş olduğu sorunlar ve üretmiş oldukları çözümlere sıkı sıkıya bağlı kalınarak ses kayıtlarını titizlik ve hassaiyet ile kaydetmek üzere ekstra alanlar oluşturabilmekteyiz. Bunu iki şekilde sağlamaktayız. Bunlar; duvar ve taban-tavan uygulamalıdır. İhtiyaç doğrultusunda bu uygulamalar yapılır iken yine mühendislerimizin hazırlamış olduğu planlara bağlı kalınmaktadır.
Ses kayıt odalarının yeterli büyüklüğe sahip olması da oldukça önemli bir detaydır. Çünkü; ses kayıt odası ses yalıtımında kullanılan malzemeler belli bir yer işgal etmektedir.